Op. Dr. Türker Karabuğa: “Obezite Tedavi Edilmesi Gereken Bir Hastalıktır”

Türkiye’nin tanınmış Obezite ve Metabolik Cerrahı Op. Dr. Türker Karabuğa ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Op. Dr. Cenk Melikoğlu, Düsseldorf Leonardo Royal Königsalle’de ücretsiz bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Toplantıda obezite ve diyabet cerrahisi ile mide balonu hakkında Avrupa'nın Rehberi ve Avrupa'nın Sesi'ne özel açıklamalarda bulunan Op. Dr. Türker Karabuğa, şu bilgileri paylaştı:

2016 yılından bu yana düzenli olarak yaklaşık 2 ya da bazen 3 ay aralıklarla hem Düsseldorf, hem Frankfurt, hem de Stuttgart gibi Almanya'nın çeşitli şehirlerinde bilgilendirme toplantıları düzenlendiklerini söyleyen Op. Dr. Türker Karabuğa, yoğunluk olarak Frankfurt ve Düsseldorf'ta olmasına rağmen diğer şehirlerde de benzer etkinlikler yaptıklarını ifade etti. 

Yüz yüze görüşmelere yoğun ilgi

Hastalarının, bu yüz yüze görüşmelere oldukça ilgi gösterdiklerin belirten Op. Dr. Türker Karabuğa, “Hem Alman vatandaşı olup hem de Türk kökenli olan Alman vatandaşları toplantılarımıza katılıyorlar. Hem plastik cerrahi, hem de obezite ve metabolik cerrahi alanlarında ilgi görüyoruz. Hastalarımızla karşılıklı görüşmeler yaparak bilgilendirmeler yapıyoruz ve uygun olan tedavi yöntemlerini öneriyoruz. Plastik cerrahımız Cenk Melikoğlu ile birlikte hastalarımızı bilgilendiriyoruz. Hastalar, buradan memnun ayrılıyor ve Türkiye'ye gelip ameliyat olanlar da memnuniyetlerini ifade ediyorlar” diye konuştu.

18 yıllık deneyimle 10 binden fazla hastaya tedavi

Obezite ve metabolik cerrahi alanında yaklaşık 18 yıldır çalıştığını ve bu süreçte 10 binden fazla hastayı tedavi ettiğine vurgu yapan Op. Dr. Türker Karabuğa, “Ameliyat ettiğimiz hastaların çoğunluğu tüp mide ameliyatı olan obez hastalar. Ayrıca, insülin tedavisine başlamış şeker hastalığı olan hastalarımıza uyguladığımız diyabet cerrahisi de %95'in üzerinde başarı oranına sahip. Bu ameliyatlar sonucunda hastalar hem diyabet ilaçlarından hem de insülinden kurtularak sağlıklı ve şekerden arınmış bir hayat sürüyorlar. Bu sonuçları görmek bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Çağın hastalığı obezite ve tedavi yöntemleri

Yüz yüze görüşmeler sadece ilk kez görüştükleri hastalarla sınırlı olmadığını, daha önce ameliyat ettikleri hastalar da kontrollerini yaptırmak ve kendilerini ziyaret etmek için geldiklerini belirten Op. Dr. Türker Karabuğa, çağın hastalığı obezite hakkında şu bilgileri paylaştı: “Hareketsiz yaşam, televizyon ve bilgisayar başında geçen sürelerin artması, masa başı işlerin çoğalması ve kaloriye kolay ulaşım gibi faktörler obeziteyi artırıyor. Eskiden kaloriye ulaşmak zor ve enerji gerektiren bir süreçti. Ancak günümüzde yüksek kalorili gıdalar kolayca erişilebilir durumda. Bu durum, obeziteyi kaçınılmaz hale getiriyor. Obezite, anormal yağ birikimiyle karakterize bir hastalıktır ve 70'ten fazla ek hastalığa yol açabilir. Bunlar arasında yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, uyku apnesi, eklem rahatsızlıkları, beyin kanaması ve safra taşı oluşumu gibi sorunlar yer alır. Aynı zamanda psikolojik bozukluklara da neden olabilir ve yaşam kalitesini düşürür. Obezitenin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunun altını çizmek istiyorum. Obezite, yaşam süresini yaklaşık 15 yıl kısaltıyor. Cerrahi müdahale, obezitenin belli bir aşamadan sonra etkili bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada en çok uygulanan yöntem tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyatla midenin %80'lik kısmı çıkarılarak iştah hormonunun büyük bir kısmı da alınmış oluyor. Bu da iştahı azaltarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.”

Diyabet cerrahisinin önemi ve etkileri

Diyabet cerrahisi de şeker hastalığını kontrol altına alarak hastaların sağlıklı bir yaşam sürmelerine olanak tanıdığına dikkat çeken Op. Dr. Türker Karabuğa, “Şeker hastalığı, kalp damarlarını, sinir sistemini, böbrekleri ve gözleri etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyabet cerrahisi ile bu sorunların önüne geçmek mümkündür.” dedi.

Hasta memnuniyetini ön planda tutan yaklaşım

Hastalarının ameliyattan korkmamalarını, uzman hekimlere danışmalarını ve bilgilendirilmelerini öneren Op. Dr. Türker Karabuğa, görüşmelerin ücretsiz ve bilgilendirme amaçlı olduğunu belirtti. Ameliyat olmalarının gerekmediğini, sadece bilgi alarak kararlarını daha sonra verebileceklerini söyledi.

Op. Dr. Türker Karabuğa, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yaklaşık 2-3 ay sonra Almanya'ya tekrar geleceğiz ve benzer toplantılar düzenleyeceğiz. Genellikle aynı yerlerde toplantılar yaparak hastalarımızın bizi daha kolay bulmalarını sağlıyoruz. Görüşmelerimize tüm hastalarımızı bekleriz."


Paylaş: